حاملین خارج سلولی در مقیاس نانو برای درمان سرطان مغز - شرکت تک چهره
  خانه / inner / فارسی / حاملین خارج سلولی در مقیاس نانو برای درمان سرطان مغز

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا و بیمارستان عمومی ماساچوست می گویند طی یک تحقیق مشترک دریافتند: حاملین نانومقیاس حاوی برخی پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک می توانند برای تشخیص، رصد و درمان سرطان مغز مورد استفاده قرار گیرند.
گزارش کنندگان این تحقیق از واژه حاملین خارج سلولی استفاده کردند که این عبارت به اجزای سلولی کپسوله شده در میان یک غشاء گفته می شود.
حاملین خارج سلولی را می توان از تمام سیال های موجود در بدن نظیر خون و مایع نخاعی بیماران دارای تومور مغزی استخراج کرد.
حاملین خارج سلولی شبیه حباب های نانومقیاس هستند که توسط سلول های بدن ارسال می شوند؛ این حاملین حاوی پروتئین و دیگر مواد سلولی نظیر اسیدهای نوکلئیک هستند.
محققان به ارائه فرصت های موجود در استفاده از حاملین نانومقیاس برای رهاسازی دارو پرداخته اند.
تا کنون سه کاربرد مختلف حاملین خارج سلولی مشخص شده است: تغییر و زدایش قطعات سلولی، حذف متابولیت های سمی و اجزای غشائی بی مصرف از سلول و همچنین ارتباط بین سلولی. در ارتباط بین سلولی این ساختارها می توانند سازوکاری را فراهم کنند که پروتئین و اطلاعات ژنتیکی از سلولی به سلول دیگر انتقال یابد.
در بیمارانی که سرطان مغز دارند، حاملین خارج سلولی می توانند مسیری برای تغییر محیط تومور باشند، به نحوی که مانع از رشد سلول های سرطانی شوند.
انواع مختلفی از حاملین خارج سلولی نیز وجود دارند که قادرند موجب رشد و گسترش سلول سرطانی شوند؛ آنها مانع حمله سیستم ایمنی بدن به این تومورها می شوند.
پژوهشگران تلاش دارند تا عملکرد این حاملین را هم در بدن افراد سالم و هم بیماران به خوبی بشناسند. آنها درصدد تولید مواد زیستی هستند که بتواند به تومورها بچسبد و موجب شناسایی تومور شود. همچنین می توان از این مسیر برای درمان سرطان استفاده کرد.
در واقع محققان باید به دنبال پروتئین ها و مواد ژنتیکی ویژه ای باشند تا در صورت قرار گرفتن در حاملین بتواند تومور و سلول های سرطانی را شناسایی کند. برای مثال حاملین می توانند حامل موادی باشند که بتواند جهشی را در ژن IDH۱ تشخیص دهد؛ این جهش مسئول بروز سرطان مغز است.
نتایج این تحقیق در نشریه «Neurosurgery» به چاپ رسیده است.

  •   ایران، تهران،ابتدای بزرگراه چمران،پارک وی، روبروی هتل استقلال، کوچه تیر، پلاک 7  
  •   -2774 -(021) -98+
  •   3860 -2620 -(021) -98+
  • info@takchehreh.com

عضویت درخبرنامه