درمان و پیشگیری از بیماری های قلبی با طب گیاهی کتاب شد - شرکت تک چهره
  خانه / inner / فارسی / درمان و پیشگیری از بیماری های قلبی با طب گیاهی کتاب شد

کتاب درمان و پیشگیری از بیماری های قلبی و رگ ها با طب گیاهی با 121 فصل برای نخستین بار از سوی انتشارات کتاب خانواده به بازار نشر عرضه شد.

 کتاب درمان و پیشگیری از بیماری های قلبی و رگ ها با طب گیاهی نوشته ربابه جعفری و کاظم کیانی است.
این کتاب شامل 121 سرفصل به معرفی عضو قلب و کارکرد های آن تا معرفی گیاهان دارویی موثر بر بهبود عملکرد قلب در بیماران قلبی می پردازد.
در مقدمه این کتاب آمده است: « قلب یا دل یک اندام ماهیچه ای است که مسئول پمپ خون به شریان ها به وسیله حرکات ضربان دار متناوب است و به این صورت خون را به همه نواحی بدن ارسال می کند.»
قلب انسان به طور متوسط حدود 70 بار در دقیقه می تپد. قلب انسان در سمت چپ بدن در ناحیه سینه ای (توراسیک) بدن قرار دارد و به گونه ای قرار گرفته که راس (apex) آن به سمت چپ و پایین قرار می گیرد و همواره بخشی از آن در حال فعالیت و بخشی در حال استراحت است و در هر بار ضربان قلب به مدت چهار ثانیه در حال استراحت خواهد بود.
بافت قلب نیز چون دیگر بافت های بدن نیاز به تغذیه دارد که تغذیه قلب بر عهده عروق کرونری (تاجی) است.
نویسندگان کتاب معتقدند که چاقی، مصرف دخانیات، کم تحرکی و کلسترول خون بالا از جمله عوامل گرفتگی رگ های کرونری هستند.
در بخش دیگری از این اثر پزشکی درباره «تصلب شرایین» می خوانیم: «تصلب شرایین یا «آترواسکلروزیس) یا سختی رگ ها، نام یک بیماری در رگ ها و نوعی آرتریواسکلرزیس است که با رسوب لیپید و کلسترول کم چگال بر روی دیواره داخلی سرخ رگ های با قطر متوسط و بزرگ، مشخص می شود. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک های فیبری ـ چربی (آتروما) بوده که با افزایش سن رفته رفته ازدیاد می یابد و موجب تنگی رگ (استوزیس) و یا دیگر عواقب می شود. تصلب شرایین که علت اصلی بروز بیماری های ایسکمی دهنده رگ های قلب و مغز به شمار می رود، از زمان های بسیار قدیم شناخته شده بوده است.
در ادامه این مبحث درباره نقش پلاکت ها در تصلب شرایین اشاره شده که پلاکت ها از عناصر کلیدی در تشکیل و گسترش پلاک های آترومی به شمار می روند. این سلول ها در روند انعقاد خون هنگام بروز آسیب به رگ ها موجب توقف خونریزی می شوند. پلاکت ها نخستین سلول های خونی هستند که در محل فعال شدن سلول های اندوتلیوم حاضر می شوند.
در این کتاب درباره «درد قلبی» نوشته شده است : «هر عضوی از بدن درد خاص خود را دارد و در جای خاصی احساس می شود. با این حال پزشکان چندان موافق نیستند، درد هایی را که در قسمت قلب و قفسه سینه احساس می شود، درد قلبی بنامیم. آن ها بیشتر از اصطلاح درد قفسه سینه یا آنژین استفاده می کنند و تمام درد های ناحیه سینه را مهم تلقی کرده (هرچند درست روی قلب نباشد) و علت آن را کاملا بررسی می کنند.»
در ادامه در تشریح محل درد قلبی آمده که معمولا این درد در ناحیه جناغ سینه (قسمت پایینی آن) یا سمت چپ قفسه سینه احساس می شود، اما درد سایر قسمت های سینه نیز ممکن است مربوط به قلب باشد، اما ممکن است به سایر قسمت ها نیز انتشار داشته باشد. گاه این درد به بالای شکم راه می یابد و فرد تصور می کند دچار سوءهاضمه شده است و گاه به آرواره یا زیر چانه، گردن، پشت و بین دو کتف یا بازو ها (به ویژه دست چپ) نیز تیر می کشد و مورد اخیر (انتشار به دست چپ) حالتی نسبتاً اختصاصی بوده و باید فرد را نسبت به قلبی بودن منشأ درد آگاه سازد.
عرق های بالنگ، بنفشه معطر، بهار نارنج، بومادران، بولاغ اوتی، بید، بید مشک، پونه، خارشتر، ریحان، سیر و عرق ریحان در این کتاب به عنوان درمان های گیاهی بیماری های قلبی معرفی شده اند.
نخستین چاپ کتاب «درمان و پیشگیری از بیماری های قلبی و رگ ها با طب گیاهی» با شمارگان یک هزار نسخه در 220 صفحه، به بهای 120 هزار ریال عرضه شده است.

** معرفی تبعات ناشی از مصرف داروها در جوامع انسانی در یک کتاب پزشکی
آشنایی با مفاهیم فارماکواپیدمیولوژی کتاب چاپ اولی است که تبعات ناشی از مصرف داروها در جوامع انسانی را معرفی می کند.
کتاب آشنایی با مفاهیم فارماکواپیدمیولوژی تالیف پیام پیمانی و همکاران است که با همکاری مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز راهی بازار نشر شده است.
کتاب های مرجع و راهنما به زبان فارسی برای علاقه مندان به این حیطه کاربردی از علم، در زمان حاضر بسیار محدود است.
گردآورندگان این کتاب تلاش کرده اند با شروع از گردآوری الفبای این رشته که آشنایی خواننده فارسی زبان با تعاریف واژگان مصطلح و مورد استفاده در فارماکواپیدمیولوژی است، برای رفع این نقیصه گامی هرچند کوچک و پرفایده بردارند.
مبنای اصلی گردآوری این اثر، کتاب «واژه نامه فارماکواپیدمیولوژی» نوشته برنارد بگاد بوده که از سوی انتشارات وایلی منتشر شده است.
اما گردآورندگان کتاب حاضر سعی کرده اند تا ضمن تخلیص واژه های کاربردی تر، واژگان کاربردی دیگری که از زمان تالیف کتاب مزبور تاکنون به این حیطه از علم پزشکی اضافه شده را نیز تعریف کنند.
براساس محتوای کتاب در صفحه 11، فارماکواپیدمیولوژی نقش مهمی در جمع آوری اطلاعات دارویی دارد و می تواند تعادل بین سود دارو و احتمال خطر آن را مشخص کند که این امر سبب تجویز صحیح دارو برای یک بیماری خاص می شود.
فارماکواپیدمیولوژی می تواند خصوصیات فارماکوکینتیک دارو را در مطالعات کلینیکی روشن کند.
در بخشی از مقدمه کتاب به قلم دکتر سیامک صبور می خوانیم: «مصرف دارو در ایران 4 الی 6 برابر متوسط مصرف جهانی است.
حدود 50 درصد عوارض نامطلوب داروها قابل پیشگیری هستند. فارماکواپیدمیولوژی که پلی بین فارماکولوژی و اپیدمیولوژی محسوب می شود، تلاش می کند تا احتمال اثرات سودمند و نیز میزان عوارض جانبی دارو در یک جمعیت خاص را ارزیابی کند و می تواند در تجویز و مصرف منطقی تر دارو و ارتقاء دارودرمانی نقش بسزایی داشته باشد.»
نخستین چاپ کتاب «آشنایی با مفاهیم فارماکواپیدمیولوژی» با شمارگان یک هزار نسخه در 92 صفحه، به بهای 59 هزار ریال از سوی انتشارات خسروی عرضه شده است.

  •   ایران، تهران،ابتدای بزرگراه چمران،پارک وی، روبروی هتل استقلال، کوچه تیر، پلاک 7  
  •   -2774 -(021) -98+
  •   3860 -2620 -(021) -98+
  • info@takchehreh.com

عضویت درخبرنامه